Haber

ABD’de Biden krizi büyüyor! Yeni belgeler bulundu! alınan önlem

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Penn Biden Diplomasi ve Küresel Merkez’deki ofisinde “gizli” belgelerin bulunmasının ardından Biden’ın avukatlarının Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA) tarafından serbest bırakıldığını söyledi. 2 Kasım 2022’de Washington’daki iştirakleri ve süreci Adalet Bakanlığı ile işbirliği içinde yürüttükleri.

YENİ BELGELER BULUNDU

Avukatların daha sonra Biden’ın Delaware’deki Wilmington ve Rehoboth Beach’teki konutlarını incelediklerini kaydeden Sauber, Delaware’deki konutunda 2009-2017 yılları arasında başkan yardımcılığından kalma “az sayıda yeni gizli belge” olduğunu söyledi.

Sauber, üzerinde “gizli” ibaresi bulunan bu belgelerin Biden ile ilgili bazı kişisel ve siyasi belgelerin ortasında bulunduğunu kaydetti. Belgelerin biri hariç tamamının Biden’ın Wilmington’daki konutunun garajındaki bir depoda olduğunu belirten Sauber, garaja bitişik bir odada saklanan ekipmanların ortasında bir sayfalık başka bir belgenin bulunduğunu söyledi.

ÖZEL SAVCI GÖREVİ!

ABD Başsavcısı Merrick Garland, ABD Lideri Joe Biden’ın ofis ve konutunda bulunan gizli belgelerle ilgili soruşturmayı yürütmek üzere özel bir savcı atadığını duyurdu.

BİDEN’İN OFİSİNDEN GİZLİ BELGELER

Sauber, 9 Ocak’ta Biden’ın Penn Biden Center’daki kişisel ofisinde, 2 Kasım 2022’de başkan yardımcısı olarak görev yaptığı süreden kalan “gizli bilgiler içeren birkaç belge” olduğunu söyledi.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” olduğunu belirten Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın şahsi avukatlarının Beyaz Saray ve ulusal arşivlerle ilgili devlet kurumlarıyla temasa geçtiğini duyurdu.

Biden, zımni belgelerin ofisinden çıktığını duyunca “şaşırdığını” belirterek, belgelerin içeriği hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Başkan Biden, FBI casuslarının Ağustos’ta Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesini aramasının ardından yorum yapmıştı.

Bu konuda Trump’ı eleştiren Biden’ın evinden gizli belgelerin ortaya çıkması karşısında Cumhuriyetçiler, Başkan Biden’a yönelik eleştirilerini artırdı.

Adalet Bakanlığı söz konusu belgelerle ilgili incelemesini sürdürüyor.

haberakseki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu