Haber

Boşanma aşamasındaki eşini öldüren sanığa çifte indirimle 20 yıl hapis

ZONGULDAK’ta boşanmak isteyen karısı Gülten Yankın’ı (28) av tüfeğiyle vurarak öldüren Emrah Yankın’ın (30) ağırlaştırılmış müebbet cezası, “haksız tahrik” ve “iyi halden” indirilerek 20 yıla indirildi. .

Olay, 16 Eylül 2021 tarihinde Çaydamar Mahallesi’nde meydana geldi. Emrah Yankın, boşanma sürecinde olan eşi Gülten Yankın’ın evine gitti. Kapıyı açıp eşini pompalı tüfekle öldüren Emrah Yankın kurtuldu. Kısa süre sonra yakalanarak gözaltına alınan Yankın, tutuklandı. Emrah Yankın, Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına SEGBİS’le katılırken, salonda Gülten Yankın’ın ailesi ve avukatları hazır bulundu.

Savcı, sanığın haksız tahrikle eşini kasten öldürmek suçundan cezalandırılmasını istediği mütalaasını yineledi. Mütalaaya karşı söz verilen anne Cemile Arslan, sanığın cezasının indirilmemesi gerektiğini söyledi. Gülten Yankın’ın ailesinin davayı seve seve sahiplenen Evvel Çocuk ve Kadın Derneği’nden avukatı Hande Gündoğdu, haksız tahrik indirimine karşı çıkarak, “Bizim davamızda aldatılma şüphesinin ötesinde bir husumet daha var. Sanık, her aşamada ayrılmak istemediğini söyledi.Gülten Ayrı yaşamaya başladıklarında ‘Kuzum’ mesajının samimiyet göstergesi olduğu vurgulansa da kanuna göre kanun çıkarılamıyor. kimsenin töre ve gelenekleri. Varsayımlarla düşünülen her şey kadın cinayetlerinde haksız tahrik oluşturur” dedi. 20 YIL HAPİS Mütalaaya karşı söz verilen Emrah Yankın, “Ben planlayıp tasarlayarak bir şey yapmadım. Gerçekten eşimi korkutmak için gittim” dedi. Sanık avukatı, Gülten Yankın’ın sosyal medyadaki açıklamalarının ‘Kuzum’ tabirinin ötesinde tatsız yazışmalar içerdiğini, sanığın eşinin kendisini aldattığı ve tedavi gördüğü gerekçesiyle psikolojisinin bozulduğunu söyledi. Sanığın cinayeti kasten işlemediğini ve öldürme kastının bulunmadığını öne süren avukatı, kararla tahliyesini istedi. Son sözleri sorulan Emrah Yankın, “Keşke hiç böyle olmasaydı” dedi. Mahkeme heyeti, Emrah Yankın’ı “karısına kasten kasten öldürme” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı, ardından cezasını “haksız tahrik” suçundan indirerek 24 yıla indirdi. Daha sonra sanığa ‘iyi hal’ indirimi uygulayan heyet, 20 yıl hapis cezası vererek Yankın’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. ‘KATİLLER İYİ ÖLÜM İNDİRİMİNDEN YARARLANIR’

Adliye çıkışında konuşan anne Cemile Arslan, “Sonuna kadar en ağır cezayı çekmesini istedim. Daha yüksek kurumlara gideceğiz, bebeğim mezara girdi. O da cezasını çekmeli” dedi. Baba Cemil Arslan, “Neden bu kadar indirim aldığına şaşırdım. Bu kasten yapılmış bir iş. Bu adalet mi, adaletsizlik mi? İyi hal indiriminden katiller yararlanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu