Ekonomi

JPMorgan, Apple hedeflerini yeniden düşürdü

Yazar – Senad Karaahmetoviç

JPMorgan analistleri, Apple (NASDAQ: AAPL) hissesi için “artan ağırlık” notunu korudu, ancak fiyat hedefini %5 düşürerek hisse başına 190$’a düşürdü.

İndirilen fiyat hedefi, Apple’ın Çin’deki tedarik zincirindeki zorlu yamalarla rekabet etmeye devam etmesi nedeniyle Aralık çeyreği için düşük beklentileri yansıtıyor. Analistler, sadece iki ay içinde ikinci kez Apple hisseleri için iddialarından vazgeçti.

“Arz açığının yıl sonuna kadar devam ettiğini görmeye devam ediyoruz, bu da Aralık çeyreğinde iPhone hacimlerinde görülen tipik mevsimsel artışı etkiliyor. Bu nedenle, Aralık çeyreği için iPhone 14 Pro/Pro Max sevkiyat tahminimizi yeniden düşürüyoruz. “

Analistler, Apple’ın Kasım ayındaki 8 milyonluk kesintinin ardından iPhone satış varsayımlarını 4 milyon düşürmesine rağmen, Mart çeyreğinde kaybettiği ölçümün bir kısmını geri kazanabileceğine inanıyor.

“2023 mali yılı tahminleri üzerindeki etki daha zayıf, çünkü üretimin düşük olduğu aylarda arz kısıtlamaları hafiflediğinden ve verilen talep üzerinde yalnızca küçük bir etkiye sahip olacağından, Aralık çeyreğindeki sevkiyatlardaki boşluğun bir kısmının Mart çeyreğinde telafi edileceğini tahmin ediyoruz.” Apple tüketicilerinin sabırla beklediği tarihsel emsal. Olmasını bekliyoruz” dedi.

Morgan Stanley ve UBS analistleri ise tedarik zincirindeki sorunları gerekçe göstererek Apple’ın fiyat hedeflerini Kasım ayında düşürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu