Ekonomi

Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok G20 ekonomisi için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

ABD, Kanada, Euro Bölgesi, Rusya, Hindistan, Meksika ve Türkiye için 2023 reel büyüme tahminini önemli ölçüde artıran Moody’s, Çin için 2023 ve 2024 büyüme tahminini yüzde 4,0’dan yüzde 5,0’a yükseltti.

Türkiye için 2023 ve 2024 GSYİH tahminlerini yüzde 2,0 ve 3,0’den yüzde 2,3 ve 4,0’a yükselten Moody’s, depremden zarar gören bölgelerin yeniden yapılanmasıyla birlikte Türkiye için büyüme tahminlerini de yukarı yönlü revize etmesine neden oldu. Ortaya çıkacak yeni ekonomik aktiviteyi dikkate aldı.

Moody’s yaptığı değerlendirmede, “Her yıl yeniden yapılanmanın yol açacağı yeni ekonomik aktivitenin hızı ve kaynakların nasıl dağıtılacağı bilinmeyenler arasında. Bu maliye ve para politikası desteğinin boyutuna bağlı olacak. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin ekonomik görünümü önümüzdeki aylarda belirsizliğini koruyacak.” sözlerini kullandı.

haber-akcakale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu