Haber

R tipi cezaevi hangi suçları kapsıyor? R tipi cezaevi nedir? R tipi cezaevine hangi suçlular giriyor, cezaevleri nerede?

Cezaevleri, hükümlü ve tutuklulara atfedilen kusurların türüne göre harflerle adlandırılmaktadır. Özellikle tutuklu yakınları tarafından araştırılan R tipi cezaevi nedir? R tipi cezaevinde kimler kalır? R tipi cezaevi hangi suçları kapsıyor? R tipi cezaevi nerede? çok meraklı. R tipi cezaevi nedir? Detaylar burada…

R TİPİ CEZAEVİ NEDİR?

Cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklu yakınlarının sıkça sorduğu bir konu olan R tipi cezaevi nedir? R tipi cezaevleri ise hangi suçluların gireceği sorularına cevap arıyor. Mahkemelerce haklarında hüküm veya tutuklama kararı verilen kişiler, isnat edilen suçlara göre farklı cezaevlerine gönderilmektedir. R tipi cezaevleri rehabilitasyon cezaevleri olarak da bilinmektedir. Buradaki ‘R’ rehabilitasyonu temsil ediyor. R tipi cezaevleri aslında bir cezaevinden çok bu kişilerin rehabilite edildiği merkezlerdir. Türkiye’de toplam 2 adet R tipi cezaevi bulunmaktadır. Bu cezaevleri; Elazığ R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Menemen R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’dur. Yüksek güvenlik önlemleriyle korunan bu cezaevinde, tutuklular çeşitli kabahatlerden dolayı tutuklanabiliyor veya hüküm giyebiliyor. Bu hasta tutsaklar bu tip hapishanelerde güzelleşmek için tutulurlar. R tipi cezaevinde idari bina, hükümlü yurdu binası, mutfak binası, çamaşırhane binası, atölye binası, 2 adet ekipman deposu, ısıtma (ısı) merkezi binası, su deposu, 1 adet trafo binası, genel ziyaret ve ziyaretçi bekleme binası, 2 blok lojman binası bulunmaktadır. (toplam 40 daire), içme suyu arıtma tesisi, basketbol sahası ve voleybol sahası.

R TİPİ CEZAEVİ HANGİ SUÇLARI KAPSAR?

R tipi cezaevlerinde kimlerin olduğu genellikle çok merak edilen bir bahistir. Bu cezaevleri, suçun niteliğine göre çoğunlukla mahkumlarla doludur. Hükümlü yakınları genellikle R tipi cezaevine hangi suçlardan giriyor? Sorusunu soruyor. Bu tip cezaevinin amacı; Hükümlüleri kanun, tüzük, yönetmelik ve genelgelerde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde iyileştirmek, meslek sahibi kılmak, meslek sahibi olanların mesleklerini korumak, geliştirmek, eğitmek ve topluma kazandırmaktır. nitelikli bireyler olarak topluma kazandırılır.

R TİPİ CEZAEVİNE HANGİ HATALAR GİRİR?

Mahkemelerce isnat edilen kabahatten sonra R tipi cezaevlerine gönderilen hükümlüler cezalarını burada geçiriyor. R tipi cezaevleri farklılıklarından dolayı bu harfle isimlendirilmiştir. Bu tip cezaevine gönderilen mahkumların suçları değişkenlik gösterebilmektedir. Akli dengesi yerinde olmayan bu mahkûmlar, hatalarından arınıp rehabilite edildikleri kurumlardır.

R TİPİ CEZAEVİ NEREDE?

Bu tür cezaevleri yüksek güvenlikli ve özel sığınma evleri olarak bilinmektedir. Mahkemeler tarafından bu cezaevine gönderilen kişiler cezalarını burada tamamlarlar. R tipi cezaevlerindeki mahpuslar cezalarını bu tip cezaevlerinde geçirirler. Türkiye’de 2 adet R tipi cezaevi bulunmaktadır. Bu cezaevleri; Elazığ R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Menemen R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’dur.

eynesilhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu