Haber

Brezilya’da sel ve heyelan: Ölü sayısı 54’e yükseldi

Brezilya’nın güneydoğusundaki Sao Paulo eyaletinde 18 Şubat’tan bu yana etkili olan şiddetli yağış, sel ve toprak kaymaları nedeniyle 54 kişi hayatını kaybetti.

Reuters’in haberine göre bugün erken saatlerde açıklanan sel ve toprak kayması nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 50’den 54’e yükseldi. Kayıpların 53’ü Sao Sebastiao şehrinde meydana geldi.

Sao Paulo eyalet yetkililerinin açıklamasına göre, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü eyalette sel ve toprak kayması nedeniyle bin 815 kişi evsiz kaldı. 30’dan fazla kayıp kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Ne oldu?

São Paulo Valisi Tarcisio Gomes de Freitas, 18 Şubat’tan bu yana eyalette etkili olan şiddetli yağış, sel ve toprak kayması nedeniyle Sao Paulo’nun Ubatuba, Sao Sebastiao, Illhabela, Caraguatatuba ve Bertioga kentlerinde olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. .

Freitas, şiddetli yağışların devam ettiği eyaletteki son duruma ilişkin yaptığı açıklamada, sel ve heyelan nedeniyle 228 kişinin tahliye edildiğini açıklayarak, afet bölgesine 1.5 milyon dolar hibe edildiğini duyurdu.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva da 21 Şubat’ta bölgeyi ziyaret ederek helikopterle havadan inceleme yaptı. Ziyaret öncesi açıklama yapan Lula da Silva, “Devletin tüm birimleriyle bir araya geleceğiz ve toplumsal dayanışma ile yaralılara bakacağız. Bölgede eksik olan yolları, enerji ve telekomünikasyon bağlantılarını arayacağız ve restore edeceğiz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu